Msze św. w niedziele:
godz. 8.00, 11.00
w dni powszednie:
godz. 18.00
Nowa Wieś Zbąska niedziela godz. 9.30
Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.
WIENIEC ADWENTOWY. W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.
ŚWIECA RORATNIA. Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.
RORATY. W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.
PIOSENKA RORATNIA w 2017 roku to "Strażnik Skarbów". Tekst piosenki został napisany specjalnie na tę okazję, a utwór zaśpiewała Magdalena Anioł. Temat Rorat 2017 i piosenka roratnia związane są z obchodami Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego, który ogłosił specjalnym listem Papież Franciszek dla Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Rok św. Józefa rozpocznie się tam w pierwszą niedzielę Adwentu, czyli 3 grudnia 2017. Potrwa on do uroczystości Objawienia Pańskiego - 6 stycznia 2019 r. Stąd też tytuł piosenki roratniej 2017 - "Strażnik Skarbów", która nawiązuje do słów Jana Pawła II. Powiedział on o św. Józefie, że jest człowiekiem, któremu Bóg "powierzył straż nad swymi najcenniejszymi skarbami".
Parafia pw. św. Piotra w Okowach
w Chobienicach
Archidiecezja Poznańska
Konto parafialne
Bank Spółdzielczy Siedlec
08 9660 0007 0013 9090 0200 0001
Parafia Chobienice 2017-2023
Projekt i wykonanie
Biuro Parafialne czynne w wtorek: 16:00 - 17:15
czwartek: po Mszy św. do godz. 19:30
Msze św. w sobotę: 18:00
w niedzielę: 08:00, 11:45
w dni powszednie: 18:00
Nowa Wieś Zbąska w niedzielę: 10:00