Msze św. w niedziele: 

godz. 8.00,  11.00

w dni powszednie:

 godz. 18.00

 

Nowa Wieś Zbąska  niedziela godz. 9.30

Spowiedź św. codziennie przed Mszą św.

Inwestycje

Archiwum strony

Archidiecezja Poznańska

Organista i kościelny

Katecheci

Caritas

Róże Różańcowe

Ministranci

Służba liturgiczna

Rada duszpasterska i ekonomiczna

Cmentarz

Ewangelia na dziś

Namaszczenie

Kapłaństwo

Małżeństwo

Bierzmowanie

Eucharystia

Spowiedź

Chrzest

Obszar Parafii

Historia Parafii

Pielgrzymki

Wydarzenia

14 października 2018

,,Promieniowanie Ojcostwa'' – pod takim hasłem 14 października 2018 roku świętujemy XVIII Dzień Papieski.

Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Dzięki tegorocznemu Dniowi Papieskiemu chcemy promować chrześcijańską wizje ojcostwa, której piewcą i świadkiem jest św. Jan Paweł II. Tegoroczne hasło przypomina nam, że Bóg potęguje swoje imię „Ojciec” troszcząc się o nasze zbawienie. Stanowi to zarazem wskazanie dla nas, by należycie przeżywać tajemnicę ojcostwa, najpierw poprzez ufne zawierzenie Bogu Ojcu, a w konsekwencji właściwe przeżywanie relacji ojcowskich w odniesieniach między ludźmi.

Już samo sformułowanie hasła jest znamienne. Ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka, który wielokrotnie podkreśla rolę ojca we współczesnym świecie.

Obchodom tego dnia towarzyszą liczne wydarzenia duchowe oraz kulturalne

organizowane w całym kraju. Podczas XVIII Dnia Papieskiego w wielu miastach Polski odbywają się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, spektakle. Wydarzenia nawiązują do życia św. Jana Pawła II oraz propagują Jego nauczanie. Centralne obchody mają miejsce w Warszawie i Krakowie. Ich punktem kulminacyjnym są dwie Mszę święte,

które możemy śledzić za pośrednictwem mediów publicznych.

W naszej parafii, jak każdego roku w sobotę i w niedzielę młodzież gimnazjalna sprzedawała Kremówki Papieskie w salce parafialnej.

16 października w 40 rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Papieża odbyła się Msza św. z prezentacją tekstów i opracowań o Papieżu Polaku przez młodzież szkolną z klasy ósmej.

 

Droga Karola Wojtyły do stolicy Piotrowej w Rzymie. 18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Józef Wojtyła syn Karola i Emilii z domu Kaczorowskiej. Karol miał starszego brata Edmunda. Kiedy skończył sześć lat, rodzice zapisali go do Miejskiej Szkoły Powszechnej w Wadowicach. 13 kwietnia 1929 r. w Wadowickim szpitalu umiera jego matka, Karol miał wtedy 9 lat. W 1930 roku we wrześniu rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Śląskim. Karol był bardzo zdolny i bystry. W 1932 r. umarł jego brat Edmund, który był lekarzem. Następnie w 1938 r. w maju arcybiskup Sapieha udzielił mu sakramentu bierzmowania . W połowie maja zdał maturę. W czerwcu zapisał się na Wydział Filozofii na Uniwersytet Jagielloński i wówczas razem z ojcem przeniósł sie do Krakowa. W 1939 r. kiedy wybuchła wojna, rozpoczął konspiracyjne studia i działalność w podziemnym ruchu oporu. Rok później rozpoczął pracę w kamieniołomach. 18 lutego 1941 r. umarł ojciec Karola. W październiku Karol Wojtyła wstąpił do seminarium w Krakowie. 1 listopada 1946 r. z rąk kardynała Sapiehy otrzymał święcenie kapłańskie. Rozpoczął prace doktorską oraz w styczniu otrzymał tytuł doktora habilitowanego. 8 marca 1964 r. Wojtyła został wprowadzony na urząd arcybiskupa Krakowa. W 1978 r. papież Paweł VI mianował Karola Wojtyłę kardynałem. 16 października 1978 r. Karol został wybrany na papieża . Przyjął imię Jan Paweł II a 22 października oficjalnie rozpoczął swój pontyfikat słowami '' Nie lękajcie się ! Otwórzcie drzwi Chrystusowi''. Autor: Julia Polus.

 

Nauczanie i pielgrzymki Jana Pawła II Pontyfikat Jana Pawła II jest trzecim co do długości pontyfikatem w trwającej prawie dwa tysiące lat historii Kościoła. Każda próba podsumowania czy streszczenia tego, co wydarzyło się przez ponad 26 lat jego trwania, a także tego, czego Ojciec Święty nauczał, to karkołomne przedsięwzięcie. Refleksja nad nauczaniem Jana Pawła II nie powinna poprzestawać jedynie na tym, co Ojciec Święty powiedział, lecz umiejscowić Jego nauczanie na tle całej rozległej działalności, która pod wieloma względami różni się od działalności poprzedników na Stolicy Piotrowej. W pierwszym rzędzie chodzi o pielgrzymki zagraniczne, których liczba jest bezprecedensowa i rekordowa - aż 104. Papież odwiedził około 140 państw świata, co w dużej mierze przesądziło o profilu i kierunkach Jego nauczania. Jest ono bardzo mocno osądzane w złożonych realiach współczesności i podejmuje wiele wyzwań i problemów, wobec których stanął Kościół katolicki i jego wierni. Nigdy dotąd Namiestnik Chrystusa nie przebywał w tak odległych i egzotycznych zakątkach jak te, które odwiedził Jan Paweł II.W ciągu ponad ćwierćwiecza pontyfikatu zmieniały się systemy polityczne, pękały mury uprzedzeń i wrogości, a pojawiały się nowe, czasami gwałtowniejsze i trudniejsze do przezwyciężenia, wygasały konflikty zbrojne, a wybuchały kolejne, upadały ideologie i rządy. Wszystko to znalazło swoje odzwierciedlenie w papieskim pielgrzymowaniu i nauczaniu. Na osobną uwagę zasługują katechezy wygłaszane podczas audiencji ogólnych w Watykanie. Układają się w pewny cykl, starannie zaplanowane i przemyślane, których wspólną cechą jest mocne zakorzenienie biblijne i teologiczne. Jan Paweł II włożył bardzo wiele trudu w cierpliwe objaśnianie wybranych pism Starego i Nowego Testamentu, np. Psalmów czy Apokalipsy według św. Jana. Jego katechezy przybliżają i wykładają teksty biblijne, a zarazem stanowią ilustrację katolickiej hermeneutyki biblijnej, czyli sztuki interpretacji Pisma Świętego. Jan Paweł II napisał podczas swego Pontyfikatu 14 encyklik dla całego Kościoła oraz wiele innych ważnych dokumentów i książek. Jan Paweł II odbył 8 oficjalnych pielgrzymek do Polski. Pierwsza rok po wyborze w 1979 roku, a ostatnia w 2002 roku podczas, której wspomniał swoje rodzinne miasto Wadowice, gdzie jak mówił wszystko się zaczęło. Autor: Paulina Gielnik.

Beatyfikacja i Kanonizacja Jana Pawła II Podczas uroczystości pogrzebowej, zgromadzone osoby domagały się od przyszłego papieża, aby podjął on procedurę zmierzającą do beatyfikacji Jana Pawła II. 9 maja 2005 roku papież Benedykt XVI ogłosił, że nie widzi przeszkód, aby proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się natychmiast. Oficjalnie proces rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku. 2 kwietnia 2007 roku miało miejsce oficjalne zamknięcie diecezjalnej fazy procesu beatyfikacyjnego w Bazylice św. Jana na Lateranie w obecności wikariusza generalnego Rzymu, kardynała Camillo Ruiniego. 19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret, o wyniesieniu polskiego papieża na ołtarze. 1 maja 2011 roku nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II, podczas Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie. 5 lipca 2013 roku papież Franciszek wydał dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Tym cudem jest uzdrowienie kobiety z Kostaryki. 30 września 2013 roku odbyło się zebranie, na którym papież Franciszek ogłosił datę 27 kwietnia 2014 roku, jako kanonizację Jana Pawła II. Dnia 27 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież Franciszek, przy koncelebrze emerytowanego papieża Benedykta XVI, odprawił na placu św. Piotra Mszę Świętą kanonizacyjną Jana Pawła II. Autor: Paulina Rzetecka.

Zdjęcia: Ania Sytniejewska.

 

Dzień Papieski

Parafia pw. św. Piotra w Okowach

w Chobienicach

 

Archidiecezja Poznańska

 

Konto parafialne

Bank Spółdzielczy Siedlec

08 9660 0007 0013 9090 0200 0001

Parafia Chobienice 2017-2023

Projekt i wykonanie

 

 

Biuro Parafialne czynne w wtorek: 16:00 - 17:15 

czwartek: po Mszy św. do godz. 19:30

Msze św. w sobotę: 18:00

w niedzielę: 08:00, 11:45

w dni powszednie: 18:00

Nowa Wieś Zbąska w niedzielę: 10:00