Chobienice to miejscowość położona na skraju województwa Wielkopolskiego, na skrzyżowaniu dróg łączących Poznań, Zieloną Górę oraz Nowy Tomyśl. To wieś w powiecie wolsztyńskim i gminie Siedlec. Przez tereny należące do obszaru chobienickiej parafii przepływają rzeki Obra i Szarka, a także znajdują się tu cztery jeziora: chobienickie, grójeckie, nowowiejskie i część jeziora Błędno.

Pierwsza wzmianka o wsi Chobienice pochodzi z 1395 r. wówczas należała ona do Marcina Chobienickiego. Dobra chobienickie od drugiej połowy XVII w. do 1939 r. należały do rodziny Mielżyńskich, bardzo zasłużonej dla Kościoła i Ojczyzny.

   Pierwszy kościół pw. św. Piotr w Okowach ufundowany został w 1467 r. i uposażony przez rodzinę Chobienickich. Od połowy XVI w. do 1638 r. znalazł się w rękach innowierców - braci czeskich.

Obecny kościół wybudowany został w stylu późno - barokowym w latach 1778 - 1783 przez dziedzica chobienickiego Józefa Mielżyńskiego - kasztelana poznańskiego. Był to wówczas kościół jednonawowy z kwadratową wieżą.

      W latach 1515 - 1921 parafia była przydzielona do parafii w Przyprostyni a później do Zbąszynia.

Od 1921 r. Chobienice stały się samodzielną parafią.

Pierwszym jej proboszczem został ks. Staniszewski.

W 1923 r. do parafii dołączono oficjalnie Grójec Mały, Grójec Wielki i Nową Wieś Zbąską. Przedtem wioski należały do parafii w Babimoście.

Obok kościoła znajduje sie pałac w stylu klasycystycznym z XVII w. i park z XVIII w.

      W latach 1928 -1930 z inicjatywy ks. Proboszcza Władysława Zielazka rozbudowano świątynię

w stylu pseudobarokowym. Dobudowano wówczas prezbiterium, nawę poprzeczną i dwie zakrystie po bokach w rezultacie obecnie ma on plan krzyża. Wewnątrz powiększono chór muzyczny wydłużając go w kierunku nawy i wspierając na dwóch prostokątnych filarach. Po prawej stronie od wejścia do kościoła, w korpusie wieży znajduje się tablica upamiętniająca ks. Władysława Zielazka. Proboszcza tutejszej parafii w latach 1927 - 1940, który zginął w Dachau 2 grudnia 1940 r.

W 1932 roku odmalowano wnętrze i dokonano nowego wystroju kościoła. Położono także dach na kościele.

   Duże zasługi dla rozwoju parafii miał przedwojenny dziedzic chobienicki, hrabia Ignacy Mielżyński odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Zasłużył się jako wybitny patriota, był powstańcem wielkopolskim i śląskim, uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej.

Posiadał wielkie hodowle owiec, stadninę koni, cegielnie. Dziś jest patronem szkoły w Chobienicach. Podczas II wojny światowej nasza świątynia pełniła funkcję magazynu. 

    Po lewej stronie od wejścia do kościoła znajduje się epitafium Wirydianny z Bnińskich - żony Józefa Mielżyńskiego, budowniczego kościoła, zmarłej w 1797 r., dalej figura Najświętszej Maryi Panny z dzieciątkiem Jezus.

Przedsoborowy ołtarz główny zawiera bogatą w symbolikę dekorację rzeźbiarską. Nad nim centralnie widnieje obraz Matki Bożej Niepokalanej.

Na bocznych ścianach świątyni rozmieszczone są stacje drogi krzyżowej z 1936 r.

W nawach bocznych w ołtarzach umieszczone są obrazy: obraz św. Walentego w lewym, zaś w prawym bocznym ołtarzu św. Piotra wyprowadzanego z więzienia przez anioła. W Nawie bocznej stoi także wykonana w stylu klasycystycznym chrzcielnica.

Większość wyposażenia kościoła wykonana jest w stylu rokokowym: ołtarz główny, ambona i dwa konfesjonały, dwa ołtarze boczne pochodzą z ok. 1780 r.

    Od 2003 r. kościół oraz przyległa plebania zostały poddane gruntownym pracom remontowym, które wciąż trwają i upiększają naszą świątynię.

 

  Probostwo powstało w XIX w. W czasie II wojny światowej była tu siedziba gestapo. Pod koniec wojny budynek zajęły wojska radzieckie, przekształcając plebanie na szpital polowy oraz stołówkę.

Drewniana rzeźba przedstawiająca cierniem ukoronowaną głowę Chrystusa znajduje się w pomieszczeniach biura parafialnego.

 

Parafia pw. św. Piotra w Okowach w Chobienicach usytuowana jest na terenie Archidiecezji Poznańskiej, w dekanacie Zbąszyńskim w skład którego wchodzi siedem Parafii.

Ogółem cała Parafia liczy 2100 wiernych.

 

Filia parafii - tutaj

 

O PARAFII

Parafia pw. św. Piotra w Okowach

w Chobienicach

 

Archidiecezja Poznańska

 

Konto parafialne

Bank Spółdzielczy Siedlec

08 9660 0007 0013 9090 0200 0001

Parafia Chobienice 2017-2023

Projekt i wykonanie

 

 

Biuro Parafialne czynne w wtorek: 16:00 - 17:15 

czwartek: po Mszy św. do godz. 19:30

Msze św. w sobotę: 18:00

w niedzielę: 08:00, 11:45

w dni powszednie: 18:00

Nowa Wieś Zbąska w niedzielę: 10:00