Parafia Chobienice 2017-2018

Projekt i wykonanie JN

Konto parafialne

Bank Spółdzielczy Siedlec

08 9660 0007 0013 9090 0200 0001

Biuro Parafialne czynne w wtorek i czwartek  od 16.00 do 17.30

  • masz propozycje dotyczące serwisu, przejdź do zakładki kontakt i napisz z poziomu formularza.

Powrót do strony głównej

Parafia pw. św. Piotra w Okowach

w Chobienicach

 

Archidiecezja Poznańska

 

HISTORIA PARAFII

   Chobienice to miejscowość położona na skraju województwa Wielkopolskiego, na skrzyżowaniu dróg łączących Poznań, Zieloną Górę oraz Nowy Tomyśl. To wieś w powiecie wolsztyńskim i gminie Siedlec. Przez tereny należące do obszaru chobienickiej parafii przepływają rzeki Obra i Szarka, a także znajdują się tu cztery jeziora: chobienickie, grójeckie, nowowiejskie i część jeziora Błędno.

Pierwsza wzmianka o wsi Chobienice pochodzi z 1395 r. wówczas należała ona do Marcina Chobienickiego. Dobra chobienickie od drugiej połowy XVII w. do 1939 r. należały do rodziny Mielżyńskich, bardzo zasłużonej dla Kościoła i Ojczyzny.

   Pierwszy kościół pw. św. Piotr w Okowach ufundowany został w 1467 r. i uposażony przez rodzinę Chobienickich. Od połowy XVI w. do 1638 r. znalazł się w rękach innowierców - braci czeskich.

Obecny kościół wybudowany został w stylu późno - barokowym w latach 1778 - 1783 przez dziedzica chobienickiego Józefa Mielżyńskiego - kasztelana poznańskiego. Był to wówczas kościół jednonawowy z kwadratową wieżą.

      W latach 1515 - 1921 parafia była przydzielona do parafii w Przyprostyni a później do Zbąszynia.

Od 1921 r. Chobienice stały się samodzielną parafią.

Pierwszym jej proboszczem został ks. Staniszewski.

W 1923 r. do parafii dołączono oficjalnie Grójec Mały, Grójec Wielki i Nową Wieś Zbąską. Przedtem wioski należały do parafii w Babimoście.

Obok kościoła znajduje sie pałac w stylu klasycystycznym z XVII w. i park z XVIII w.

      W latach 1928 -1930 z inicjatywy ks. Proboszcza Władysława Zielazka rozbudowano świątynię

w stylu pseudobarokowym. Dobudowano wówczas prezbiterium, nawę poprzeczną i dwie zakrystie po bokach w rezultacie obecnie ma on plan krzyża. Wewnątrz powiększono chór muzyczny wydłużając go w kierunku nawy i wspierając na dwóch prostokątnych filarach. Po prawej stronie od wejścia do kościoła, w korpusie wieży znajduje się tablica upamiętniająca ks. Władysława Zielazka. Proboszcza tutejszej parafii w latach 1927 - 1940, który zginął w Dachau 2 grudnia 1940 r.

W 1932 roku odmalowano wnętrze i dokonano nowego wystroju kościoła. Położono także dach na kościele.

   Duże zasługi dla rozwoju parafii miał przedwojenny dziedzic chobienicki, hrabia Ignacy Mielżyński odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Zasłużył się jako wybitny patriota, był powstańcem wielkopolskim i śląskim, uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej.

Posiadał wielkie hodowle owiec, stadninę koni, cegielnie. Dziś jest patronem szkoły w Chobienicach. Podczas II wojny światowej nasza świątynia pełniła funkcję magazynu. 

    Po lewej stronie od wejścia do kościoła znajduje się epitafium Wirydianny z Bnińskich - żony Józefa Mielżyńskiego, budowniczego kościoła, zmarłej w 1797 r., dalej figura Najświętszej Maryi Panny z dzieciątkiem Jezus.

Przedsoborowy ołtarz główny zawiera bogatą w symbolikę dekorację rzeźbiarską. Nad nim centralnie widnieje obraz Matki Bożej Niepokalanej.

Na bocznych ścianach świątyni rozmieszczone są stacje drogi krzyżowej z 1936 r.

W nawach bocznych w ołtarzach umieszczone są obrazy: obraz św. Walentego w lewym, zaś w prawym bocznym ołtarzu św. Piotra wyprowadzanego z więzienia przez anioła. W Nawie bocznej stoi także wykonana w stylu klasycystycznym chrzcielnica.

Większość wyposażenia kościoła wykonana jest w stylu rokokowym: ołtarz główny, ambona i dwa konfesjonały, dwa ołtarze boczne pochodzą z ok. 1780 r.

    Od 2003 r. kościół oraz przyległa plebania zostały poddane gruntownym pracom remontowym, które wciąż trwają i upiększają naszą świątynię.

 

  Probostwo powstało w XIX w. W czasie II wojny światowej była tu siedziba gestapo. Pod koniec wojny budynek zajęły wojska radzieckie, przekształcając plebanie na szpital polowy oraz stołówkę.

Drewniana rzeźba przedstawiająca cierniem ukoronowaną głowę Chrystusa znajduje się w pomieszczeniach biura parafialnego.

     Filią Parafii w Chobienicach jest kościół pw. św. Matki Bożej Częstochowskiej

w Nowej Wsi Zbąskiej.

W około 1934 r. z inicjatywy ks. Władysława Zielazka wybudowano małą kaplicę, w której podczas wielkich świąt odprawiano Msze św.

W 1957 r. na fundamentach kaplicy wybudowano obecny kościół. Został poświecony 27 października 1957 r. przez ks. Proboszcza Leona Rogalewskiego.

W 1992 r. obok kościoła wybudowano kaplicę pogrzebowa z chłodnią do przechowania zwłok. Do kościoła zostały ofiarowane stacje drogi krzyżowej i organy piszczałkowe. Kościół otrzymał również ołtarz soborowy i konfesjonał, a na posadzce położono płytki ceramiczne.

Niewątpliwą ozdobą kościoła w Nowej Wsi Zbąskiej są umieszczone w oknach witraże. Przedstawiają one postacie świętych oraz motywy o tematyce eucharystycznej. Witraże zostały wykonane w pracowni Z. Koźmickiego w Poznaniu.

Ołtarz główny zdobi obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Po bokach stoją rzeźby św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli oraz bogato zdobione tabernakulum.

Po bokach ołtarza znajdują się witraże świętych Piotra z kluczami oraz Pawła z mieczem.

       

      Przy kościelny cmentarz sięga czasów Powstania Wielkopolskiego.

Podczas tegoż powstania w okolicach Nowej Wsi toczyły się walki. Świadectwem tego są mogiły powstańcze. Pochowano tutaj 58 poległych w sześciu grobach. Od tego czasu mieszkańcy Nowej Wsi zaczęli chować tu swoich zmarłych. W 1927 r. wybudowano istniejący do dziś pomnik.

W czasie II wojny światowej mieszkańcy zdjęli krzyż oraz zamalowali napis i nazwiska, aby uchronić groby przed zniszczeniem przez hitlerowców.

Dziś cmentarz obejmuje 2/3 hektara.

 

    Gruntowną renowację kościoła i cmentarza przeprowadzono w latach 2003 - 2011. Wymieniono dach, zamontowano nową instalację elektryczną, nagłośnieniową i alarmową. Przeprowadzono odwilgocenie kościoła. Wykonano nową elewację zewnętrzną i wewnętrzną, odmalowano ławki, zawieszono nowe żyrandole. Wybrukowano teren wokół kościoła oraz postawiono kamienne ogrodzenie.

 

     6 listopada 2010 r. uroczystego poświęcenia odnowionych obiektów kościelnych w Chobienicach i Nowej Wsi Zbąskiej dokonał Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita poznański.

Wydarzenia

Pielgrzymki

Historia Parafii

Obszar Parafii

Chrzest

Spowiedź

Eucharystia

Bierzmowanie

Małżeństwo

Kapłaństwo

Namaszczenie

Ewangelia na dziś

Cmentarz

Rada duszpasterska i ekonomiczna

Służba liturgiczna

Ministranci

Róże Różańcowe

Caritas

Katecheci

Organista i kościelny

Archidiecezja Poznańska

Archiwum strony

Inwestycje

Spowiedź św. codziennie przed Mszą św.

Msze św. w niedziele: 

godz. 8.00,  11.00

w dni powszednie:

 godz. 18.00

 

Nowa Wieś Zbąska  niedziela godz. 9.30