Msze św. w niedziele:
godz. 8.00, 11.00
w dni powszednie:
godz. 18.00
Nowa Wieś Zbąska niedziela godz. 9.30
15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych Świąt Maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej.
Święto to jest najstarszym Świętem Maryjnym. Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w Sanktuarium Maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia, Odpocznienia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia. W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Święto to obchodzą również wierni wyznania prawosławnego, polskokatolickiego i mariawici. W Polsce Wniebowzięcie zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się kwiaty, zioła, kłosy zbóż i owoce. Wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie.
Tego dnia we wszystkich kościołach obchodzone są uroczyste Msze święte, a w Sanktuariach Maryjnych odbywają się odpusty. Największe obchody odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przedstawiane są duże inscenizacje oraz na Jasnej Górze, gdzie we Mszy św. uczestniczą przedstawiciele władz i Episkopatu Polski oraz liczni pielgrzymi.
Tradycyjnie już dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny są dla katolików okresem pielgrzymek do Sanktuariów Maryjnych. Najwięcej pątników przybywa wówczas na Jasną Górę. Szacuje się, że co roku w różnych pielgrzymkach uczestniczy około 5 milionów osób rocznie.
Parafia pw. św. Piotra w Okowach
w Chobienicach
Archidiecezja Poznańska
Konto parafialne
Bank Spółdzielczy Siedlec
08 9660 0007 0013 9090 0200 0001
Parafia Chobienice 2017-2023
Projekt i wykonanie
Biuro Parafialne czynne w wtorek: 16:00 - 17:15
czwartek: po Mszy św. do godz. 19:30
Msze św. w sobotę: 18:00
w niedzielę: 08:00, 11:45
w dni powszednie: 18:00
Nowa Wieś Zbąska w niedzielę: 10:00