Wigilia Paschalna w Wielką Noc. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa:
"Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen".
Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, która zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".
Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.
Rezurekcja, to uroczyste nabożeństwo w Kościele katolickim, które połączone jest z procesją. Organizowane jest przede wszystkim w celu obwieszczenia światu Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Msza Rezurekcyjna, po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu, rozpoczyna się od zaśpiewania hymnu "Alleluja". Podczas procesji w akompaniamencie pieśni sławiących Zmartwychwstanie Jezusa, niesiona jest hostia w monstrancji, krzyż, który ozdobiony jest czerwoną stułą oraz figurka Jezusa.
WIELKA SOBOTA trzeci dzień Triduum Paschalnego, to dzień Chrystusa pogrzebanego i dzień czuwania przy Bożym grobie. W tym dniu nie odprawia się Mszy św. ani innych nabożeństw. Jedynym elementem liturgicznym Kościoła tego dnia jest sprawowanie ”Liturgii Godzin”, która treściowo koncentruje się na Grobie Pańskim. Wierni nawiedzają Grób Pański i czuwają na modlitwie, pamiętając, że Grób ten opromienia obecny pod osłoną chleba Uwielbiony i Zmartwychwstały Pan.
W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą w godzinach popołudniowych do kościoła tzw. „świecone”. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłków jest też czynnością świętą. Dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie.
Wielki Piątek, post ścisły, drugi dzień Triduum Paschalnego wierni wspominają mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie odprawia się Mszy świętej, a na ulicach wielu miejscowości odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem zgromadzeni w świątyniach uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, w czasie której nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków. Po jej zakończeniu rozpoczyna się adoracja Grobu Pańskiego.
15.00- Droga Krzyżowa na cmentarzu w Nowej Wsi Zbąskiej
17.00- Droga Krzyżowa na cmentarzu w Chobienicach
18.00- Liturgia Wielkiego Piątku Męki Pańskiej
Po liturgii adoracja przy Grobie Pańskim do godziny 22.00
Parafia Chobienice
18.04.2019 r. Wielki Czwartek. Dziękuję za powołanie.
Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia przez Najwyższego Kapłana - Jezusa Chrystusa Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu kierujemy nasze myśli i życzenia w stronę Czcigodnego Księdza Proboszcza.
Msza święta wieczerzy pańskiej. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.
Msze św. w niedziele:
godz. 8.00, 11.00
w dni powszednie:
godz. 18.00
Nowa Wieś Zbąska niedziela godz. 9.30
Wszystkim Parafianom i Gościom życzę jako Proboszcz, aby Zmartwychwstały Chrystus obdarzał każdego z nas swoją łaską, miłością i pokojem.
Niech Jego zwycięstwo nad śmiercią, piekłem i szatanem, będzie umocnieniem naszej wiary w życie wieczne z nadzieją przyszłego Zmartwychwstania.
Niech w gronie naszych bliskich i rodzin zapanuje prawdziwa atmosfera radości, pojednania i zgody.
Życzę zdrowych, spokojnych i Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.
Wesołego Alleluja
Szczęść Boże
Ksiądz Proboszcz
Sławomir Ratajczak
Parafia pw. św. Piotra w Okowach
w Chobienicach
Archidiecezja Poznańska
Konto parafialne
Bank Spółdzielczy Siedlec
08 9660 0007 0013 9090 0200 0001
Parafia Chobienice 2017-2023
Projekt i wykonanie
Biuro Parafialne czynne w wtorek: 16:00 - 17:15
czwartek: po Mszy św. do godz. 19:30
Msze św. w sobotę: 18:00
w niedzielę: 08:00, 11:45
w dni powszednie: 18:00
Nowa Wieś Zbąska w niedzielę: 10:00