Msze św. w niedziele: 

godz. 8.00,  11.00

w dni powszednie:

 godz. 18.00

 

Nowa Wieś Zbąska  niedziela godz. 9.30

Spowiedź św. codziennie przed Mszą św.

Inwestycje

Archiwum strony

Archidiecezja Poznańska

Organista i kościelny

Katecheci

Caritas

Róże Różańcowe

Ministranci

Służba liturgiczna

Rada duszpasterska i ekonomiczna

Cmentarz

Ewangelia na dziś

Namaszczenie

Kapłaństwo

Małżeństwo

Bierzmowanie

Eucharystia

Spowiedź

Chrzest

Obszar Parafii

Historia Parafii

Pielgrzymki

Wydarzenia

06 stycznia 2019

Święto Trzech Króli, zwane inaczej świętem Objawienia Pańskiego, obchodzone jest w Kościele katolickim 13 dni po Wigilii Bożego Narodzenia. Objawienie Pańskie ( z gr. epifaneia – objawienie, ukazanie się ), to chrześcijańskie święto, które ma uczcić objawienie się Boga człowiekowi, uświadomić nam Jego obecność w historii człowieka i zachęcić do rozumowego poznania Boga. Jest ono jednym z pierwszych znanych świąt w Kościele. Do Chrystusa, wiedzeni Gwiazdą Betlejemską, przybyli Magowie. W Piśmie Świętym, jedynie w Ewangelii św. Mateusza (por. 2, 1–12), zawarta jest informacja o Mędrcach. Ich liczba nie jest dokładnie znana. W przekazach biblijnych jest tylko mowa o trzech darach i to na tej podstawie wysnuwa się potocznie przyjętą liczbę Trzech Mędrców. Ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Trzej Królowie oddają Chrystusowi pokłon. Jest on niezwykle symboliczny, bowiem obejmuje zarówno świat pogański, jak i ludzi z różnych warstw społecznych i różnych narodowości. Dlatego też jeden z Magów jest czarnoskóry, drugi młody, a trzeci stary. Przychodzą do Betlejem, by oddać cześć Temu, który narodził się po to, by przynieść całemu światu zbawienie. Pokłon Trzech Magów jest więc symboliczną zapowiedzią uznania przez świat pogański w Jezusie pomazańca Bożego i władcy wszystkich narodów.

Święcenia złota, kadzidła i mirry.

W czasach Chrystusa kadzidło i mirra były jednymi z najkosztowniejszych darów. Zwyczaj święcenia złota, kadzidła i mirry pojawił się na przełomie XV i XVI w. Poświęconym kadzidłem z żywicy jałowca okadza się domy i obejścia, by zabezpieczyć się przed chorobami i nieszczęściami. Poświęconym złotem dotyka się szyi, by zapobiec wszelkim chorobom. Od XVIII w. święci się też kredę, którą do dzisiaj wielu gospodarzy pisze na drzwiach swoich domów litery C+M+B Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi ten dom. Błędem jest pisanie K+M+B , sądząc, że to inicjały Trzech Króli, a krzyżyki między literami to nie znak plus, tylko znak błogosławieństwa.

C+M+B Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi. W ten sposób pragniemy zaświadczyć przed całym światem, że przyjęliśmy w naszych progach Syna Bożego, że wierzymy, iż On przyszedł, by nas wszystkich odkupić. W Kościele katolickim święto Trzech Króli ma charakter obowiązkowy. Popularną tradycją tego dnia są królewskie orszaki, jakie można spotkać w polskich miastach. Zgromadzeni ludzie wspólnie kolędują, oglądają jasełka i cieszą się z narodzin Syna Bożego. 

 

Trzech Króli

Parafia pw. św. Piotra w Okowach

w Chobienicach

 

Archidiecezja Poznańska

 

Konto parafialne

Bank Spółdzielczy Siedlec

08 9660 0007 0013 9090 0200 0001

Parafia Chobienice 2017-2023

Projekt i wykonanie

 

 

Biuro Parafialne czynne w wtorek: 16:00 - 17:15 

czwartek: po Mszy św. do godz. 19:30

Msze św. w sobotę: 18:00

w niedzielę: 08:00, 11:45

w dni powszednie: 18:00

Nowa Wieś Zbąska w niedzielę: 10:00