Msze św. w niedziele: 

godz. 8.00,  11.00

w dni powszednie:

 godz. 18.00

 

Nowa Wieś Zbąska  niedziela godz. 9.30

Spowiedź św. codziennie przed Mszą św.

Inwestycje

Archiwum strony

Archidiecezja Poznańska

Organista i kościelny

Katecheci

Caritas

Róże Różańcowe

Ministranci

Służba liturgiczna

Rada duszpasterska i ekonomiczna

Cmentarz

Ewangelia na dziś

Namaszczenie

Kapłaństwo

Małżeństwo

Bierzmowanie

Eucharystia

Spowiedź

Chrzest

Obszar Parafii

Historia Parafii

Pielgrzymki

Wydarzenia

08 czerwca 2019

Święto Zesłania Ducha Świętego kończy okres Zmartwychwstania i wypada 50 dni po Wielkanocy ( w praktyce obchodzone jest po 49 dniach - chodzi o to, by uroczystość miała miejsce w niedzielę ). Dlatego dzień ten nazywany jest także Pięćdziesiątnicą. Zgodnie z kanoniczną tradycją jest to dzień narodzin Kościoła, tego dnia bowiem zostało całemu światu objawione imię i Dzieło Chrystusa. Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.


Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego. Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.

 

Zielone Świątki na ludowo.

Nieodłącznym symbolem Zielonych Świątek była zieleń, w szczególności liście tataraku, które rozsypywano na podłodze w izbie, a całe jego pęki wtykano za święte obrazy i stawiano w oknach. Całe obejścia majono zielenią, zwłaszcza gałęziami lipy, grabu, brzozy i buku. Zielone gałązki wtykano także na obsianych polach (na Rzeszowszczyźnie, jeszcze w wieku XX obchodzono tego dnia pola ze smolnymi pochodniami). Zielone Świątki to czas przesilenia – uaktywniały się wówczas wszelkie złe moce. Majenie domów, stodół, obór i stajni chronić miało je przed nimi – zieleń jest symbolem życia, a tatarak miał moc odstraszania złych mocy.

Zielone Świątki miały także charakter święta agrarnego i pasterskiego. Tego dnia zabezpieczano bydło przed czarami i urokami – okręcano rogi święconym zielem lub okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, po bokach toczono jajka i przeganiano je poza granice własnego pastwiska. Popularnym zwyczajem było także ofiarowywanie pasącym bydło chłopcom surowych jaj. Wierzono, że kto pierwszy tego dnia wygoni bydło na pastwisko, temu zwierzęta będą się dobrze chowały, a krowy będą dawały mleko przez cały rok. Wszystkie charakterystyczne symbole Zielonych Świątek – zieleń, jaja, ogień nawiązywały do wielkanocnej symboliki. Symbole te i wszelkie związane z nimi czynności miały zapewnić obfitość plonów, zabezpieczyć przyrodę i ludzi przed złymi mocami, gospodarzom zapewnić pomyślność oraz dostatek.

 

Zesłanie Ducha Świętego

Parafia pw. św. Piotra w Okowach

w Chobienicach

 

Archidiecezja Poznańska

 

Konto parafialne

Bank Spółdzielczy Siedlec

08 9660 0007 0013 9090 0200 0001

Parafia Chobienice 2017-2023

Projekt i wykonanie

 

 

Biuro Parafialne czynne w wtorek: 16:00 - 17:15 

czwartek: po Mszy św. do godz. 19:30

Msze św. w sobotę: 18:00

w niedzielę: 08:00, 11:45

w dni powszednie: 18:00

Nowa Wieś Zbąska w niedzielę: 10:00